Обговорили соціальний захист потерпілих та ліквідаторів Чорнобильської катастрофи

Члени Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів здійснили поїздку на Чорнобильську атомну електростанцію та в зону відчуження.

Народні депутати ознайомилися з ситуацією в регіоні, зокрема, в частині соціального захисту працівників місцевих підприємств.

Парламентарії провели зустріч з першим заступником голови Державного агентства з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Андрієм Пляцком та директором Державного спеціалізованого підприємства «Екоцентр» Сергієм Кірієвим. Захід відбувся за участі представників трудових колективів підприємств Чорнобильської зони відчуження, представників професійної спілки працівників атомної енергетики і промисловості й так званих самоселів — громадян, що повернулися до життя у власні будинки після аварії на ядерному реакторі попри законодавчу заборону.

Члени комітету заслухали інформацію про діяльність державних підприємств, умови праці трудових колективів та їх кількісний склад. Так, на 20 підприємствах нині працюють понад 6500 громадян. Діяльність працівників зони відчуження відбувається в умовах гарантованої безпеки та жорсткого радіологічного контролю їх стану здоров’я. Утім, перед керівництвом парламентського комітету поставили питання про рівень матеріального забезпечення працівників підприємств ДАЗВ.

Під час гострої дискусії сторони узгодили, що оплата праці робітників зони відчуження вища за середній рівень заробітної плати громадян, що працюють в інших сферах економічного життя держави. Місцевою профспілковою організацією підтверджено, що середня заробітна плата працівників зони відчуження є вищою за середню номінальну заробітну плату по Україні й становить понад 15 000 грн. Також здійснюються всі додаткові доплати, передбачені чинним законодавством. Працівникам надаються безоплатно за встановленими нормами засоби індивідуального захисту, спецодяг і взуття, місця в гуртожитках. Вони також безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням. Крім того, час роботи або служби працівників зони відчуження зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі. Водночас, працівникам зони відчуження та безумовного відселення надається щорічна основна відпустка, загальна тривалість якої не повинна перевищувати 56 днів.

За інформацією Міністерства соціальної політики, в 2021 році за бюджетною програмою «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено видатки в обсязі 2,5 мільярда гривень, що на 403,5 мільйона більше порівняно з 2020-м. У тому числі 750,990 мільйона передбачено на доплати за роботу в зоні відчуження, виплати за щорічною та додатковою відпустками. Під час обговорення питання соціального захисту потерпілих та ліквідаторів Чорнобильської катастрофи зазначено, що станом на перше січня цього року на державному обліку перебували 1 718 113 осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, з них — 181,1 тисячі учасників ліквідації наслідків аварії.

Голова комітету Галина Третьякова повідомила, що цим категоріям громадян держава гарантує низку пільг та компенсацій відповідно до категорії, серед яких: — зменшення пенсійного віку на 5—10 років та пільги при призначенні пенсій, додаткова відпустка із збереженням заробітної плати строком 16 календарних днів на рік тощо.

Члени Комітету також обговорили вкрай важливе питання зловживань під час видачі «чорнобильських» посвідчень. На думку керівництва комітету та ДАЗВ, кількість зареєстрованих постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи є сумнівною й має бути перевіреною в ході верифікації. Зокрема, перевірки потребують документи, що підтверджують причетність отримувачів посвідчень до ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та причинний зв’язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Під час зустрічі на Чорнобильській АЕС порушувалося питання проживання у 30-кілометровій зоні відчуження так званих самоселів. Ідеться про 101 людину, серед яких більшість — особи поважного віку. Питання життя в рідних домівках для них є принциповим та свідомим. Враховуючи відсутність необхідної інфраструктури у зоні відчуження, Державне агентство з управління зоною відчуження за власної ініціативи забезпечує самоселів доставкою пенсій та продуктів харчування, а також, за потреби, медичною допомогою.

Підсумовуючи робочу поїздку, голова комітету запропонувала присутнім подати свої пропозиції для врегулювання питань, що були порушені під час зустрічей. Їх опрацюють та враховуватимуть під час ухвалення рішень комітету та законодавчих ініціатив народних депутатів. «Починаючи з 1952 року, коли сталася аварія в канадській Чок-Ріверській лабораторії, світ зазнає радіаційних аварій цивільної атомної промисловості, що класифікуються за шкалою МАГАТЕ INES по одному із семи рівнів. Аварії на ЧАЕС (Україна, як частина СРСР) та на АЕС Фукусіма-1 (Японія) отримали найвищий, сьомий рівень. Держави світу розробляють стратегії недопущення радіаційних аварій у майбутньому. Зокрема, в Україні затверджена програма виведення з експлуатації Чорнобильської АЕС орієнтовно до 2065 року. Людство має зробити все можливе для безпечного життя нащадків на нашій планеті, це особиста відповідальність кожного», — резюмувала Галина Третьякова.

За повідомленням Інформаційного управління апарату Верховної Ради України.

Джерело:http://luganskie-chernobilci.blogspot.com/